با توجه به ثبت جهانی عید نوروز؛ امسال نوروز متفاوتی را خواهیم داشت/ استفاده از سایر ظرفیت های اقامتی به دلیل کمبود هتل در همدان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: برنامه این است که نوروز امسال را بتوانیم متفاوت برگزار نمائیم، متفاوت به لحاظ برگزاری آئین ها، مناسبت ها رسوم، غذا، بازی های محلی که مختص نوروز است و طبیعتا در نقاط مختلف استان ما نیز ممکن است آئین های متفاوتی باشد.

به گزارش مغرب، علی مالمیر بیان داشت: نمیتوان پیشگویی کرد ولی طبیعتاً با توجه به شرایط عمومی که وجود دارد و رشدی که گردشگری خارجی نسبت به سال گذشته داشته است باید در این نوروز هم که به عنوان ایامی که میراث جهانی است ثبت شده شاهد حضور گردشگران خارجی باشیم.

برگزاری جلسات ستاد سفر در راستای ارائه خدمات نورزی به گردشگران

وی اظهار داشت: امسال مانند سنوات گذشته در راستای این که خدماتی که به مسافران و گردشگران نوروزی ارائه می شود کیفیت مطلوبی داشته باشد جلسات ستاد سفر استان و شهرستان ها و کمیته های ذیل آن مرتب برگزار گردیده است پیش بینی های لازم را کرده اند و هماهنگی های لازم داشته اند که بتوانیم به لحاظ میزبانی باتوجه به این که مهمان نوازی و میزبانی خصلت خاص ایرانی ها است و استان ما هم  به هر حال به عنوان یکی از قدیمی ترین استان های کشور بتواند این شرایط را داشته باشد و میزبانی مطلوبی را داشته باشیم.

 

نوروز امسال را قرار است متفاوت برگزار نمائیم

مالمیر بیان داشت: برنامه این است که نوروز امسال را بتوانیم متفاوت برگزار نمائیم، متفاوت به لحاظ برگزاری آئین ها، مناسبت ها رسوم، غذا، بازی های محلی که مختص نوروز است با تکیه بر تمایزی که در نقاط مختلف کشور است و طبیعتا در نقاط مختلف استان ما نیز ممکن است آئین های متفاوتی باشد تا جایی که بتوانیم میشود با تکیه برآن ها شاهد برگزاری برنامه های بهتری باشیم.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: از حضور سمن ها در برنامه های نوروزی و برگزاری آئین ها استفاده کرده، نمایشگاه های مختلفی را از صنایع دستی و سوغات را در نقاط مختلف استان همدان برای برگزاری پیش بینی کرده ایم، برنامه های فرهنگی و شادی بخش هم درنظر داریم.

وی ادامه داد: برنامه های متنوعی را با همکاری دستگاه های مختلف به ویژه شهرداری ها و سمن ها و سایر ادارات پیش بینی شده است که بتوانیم میزبانی خوبی را برای مسافران نوروزی داشته باشیم.

 

تبلیغات در راستای معرفی جاذبه های گردشگری کتر شناخته شده صورت گرفته است

مالمیر در رابطه با موضوع معرفی جاذبه های جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده در استان همدان تصریح کرد: ما در طول سال از طریق برنامه های مختلف تلاش کرده ایم که جاذبه های استان را تبلیغ بکنیم، به صورت حضور در رسانه ها بطور مثال قسمتی از برنامه پرمخاطب خندوانه را به معرفی جاذبه های استان اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: به صورت مکتوب در سایت ها مطالبی در جهت معرفی بهتر جاذبه های گردشگری مذهبی تاریخی تفریحی درج شد و همچنین برگزاری رویدادهای بین المللی مثل کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری که اخیرا داشتیم.

مالمیر اظهار داشت: ما با همکاری بخش خصوصی و از طریق برنامه های مختلف در تلاش بوده ایم تا بتوانیم استان همدان را به تمام نقاط کشور و خصوصاً به بازارهای هدف  معرفی کنیم، طبیعتا ما در نمایشگاه سراسری بهمن ماه حضور خیلی خوبی داشتیم و امیدواریم با تبلیغاتی که انجام شده است، روز به روز شاهد حضور بیشتر گردشگران باشیم.

وی خاطرنشان کرد: این ایام اگر هوا مناسب باشد باید اثر بخشی تبلیغات و حضور گردشگران نسبت به سنوات گذشته ببینیم که چطور بوده است.

 

هماهنگی خوبی در قالب ستاد خدمات سفر برای استفاده از همه ظرفیت های اسکان انجام گرفته است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در رابطه با کمبود هتل ها برای مسافران و گردشگران در استان همدان گفت: ما چون در ایام عید و تابستان با حجم بالایی از مسافر روبه رو میشویم هر چه قدر هم هتل داشته باشیم نمیتواند پاسخگویی تمام  مسافرین باشد.

مالمیر ادامه داد: بنابراین در این ایام ناچاریم مانند سایر نقاط کشوراز ظرفیت های مختلف اقامتی اعم از آموزش و پرورش،هتل ها، خانه مسافر ها، مهمان پذیر ها و حتی کمپ های چادر استفاده میکنیم که بتوانیم پاسخگوی نیازمان باشیم و نگران نیستیم برای این که هماهنگی و انسجام خوبی در قالب ستاد خدمات سفر برای استفاده از همه ظرفیت ها وجود دارد که مسافران بتوانند در استان اقامت داشته باشند.

وی افزود: البته از لحاظ زیرساخت ها ما ۴ اقامتگاه بوم گردی را افتتاح کردیم و همچنین در استان ده هتل در دست اقدام داریم که امیدواریم  ۴ تا از آنها در اوایل سال آینده به بهره برداری برسند و بتوانند برای تابستان ارائه خدمات بدهند و زیرساخت های مناسب را به شدت دنبال میکنیم که بتوانیم شاهد گسترش ظرفیت استان شویم.

 

مرکز هدایت مسافر در ورودی شهرها مستقر خواهد شد

 

علی مالمیر در پاسخ به خبرنگار ما مینی بر وجود مرکز هدایت مسافر در نقاط مختلف استان بیان داشت: ستاد خدمات سفر و اسکانی که در عین القضات مستقر است یا در قالب کانکس یا در قالب چادر ها ارائه خدمات می دهند.

وی ادامه داد: در ورودی های شهر ها هم با حضور سمن ها، هلال احمر و راهنمایان گردشگری تلاش خواهیم کرد که اقلام  تبلیغاتی و راهنمایی مناسب را به مسافرین و گردشگرانی که وارد استان می شوند ارائه دهیم. خود سازمان میراث هم آمادگی برای خدمات دهی درخصوص راهنمایی به گردشگران و نظارت بر اماکن را دارند و احیانا اگر شکایتی هم بود رسیدگی کنیم.

 

برنامه های فرهنگی در قالب نوروزگاه پیش بینی شده است

مالمیر در رابطه با برنامه های فرهنگی نوروز ۹۶ بیان داشت: ما امسال در قالب نوروزگاه برنامه هایی را خصوصا در اماکن گردشگری پیش بینی کرده ایم.

 

وی ادامه داد: سعی بر این است در پایگاه های پژوهشی و ملی مثل هگمتانه برنامه های فرهنگی و آثار میراث ناملموسی مثل فال سوزن  و همچنین مناسبت های مختلف استان را داشته باشیم.

علی مالمیر در پایان خاطر نشان کرد: برنامه ها را بعد از جمع بندی ارائه خواهیم داد که میتواند مورد استقبال مردم بومی استان و همچنین مسافران گردد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *