مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان خبر داد/ افزایش ۲۴ درصدی عضویت در کتابخانه‌های همدان

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان از افزایش ۲۴ درصدی عضویت در کتابخانه‌های استان همدان خبر داد.

به گزارش مغرب، عاطفه زارعی ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان، با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار کرد: در برگزاری این جشنواره سعی کرده‌ایم همکاری کارکنان ادارات و خانواده‌ها را داشته باشیم و مساعدت‌هایی را در این حوزه صورت گرفته است.

وی با اشاره به واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام کتابخانه‌ها، گفت: سه کتابخانه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تحویل گرفته شد و به دنبال تحویل گرفتن کتابخانه شهید مظاهری مریانج  نیز هستیم.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان با اشاره به سخنانان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان که عنوان کرد کتابخانه مریانج به نام مجمتع فرهنگی است و طبق قانون نمی‌توان مجتمع را واگذار کرد اما می‌توانیم بخشی را به عنوان کتابخانه واگذار کنیم، افزود: واحد عمرانی نهاد کتابخانه‌ها این کتابخانه را با شرایط موجود قبول نمی‌کند چراکه در این صورت دو مدیریت برای آن تعریف می‌شود.

وی  با بیان اینکه کتابخانه شهدای گمنام رزن به تازگی تحویل گرفته شده است، گفت: به دنبال تحویل گرفتن کتابخانه مریانج هستیم و در رابطه با این کتابخانه ما به عنوان بهره‌بردار و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مالک شناخته می‌شود.

زارعی با بیان اینکه در حوزه مطالعه و کتابخوانی پروژه‌ها انجام شده و آماده ارائه است، خاطرنشان کرد: بسیاری از کتابداران که در همایش‌های علمی شرکت داشته‌اند، پروژه‌ها را در استان ارائه کرده‌اند.

وی به عملکرد اداره کتابخانه‌ها در سال ۹۵ و تایین برنامه سال ۹۶ بر اساس برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۱۰ باب کتابخانه در استان وجود دارد که  این میزان در ابتدای سال ۹۵، ۱۰۹ باب کتابخانه بود.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان با اشاره به اینکه دو باب کتابخانه افتتاح شده و قرار است یک کتابخانه نیز انجام شود، گفت: ۴۳ هزار و ۱۴۵ متر مربع فضای کتابخانه در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه درصد عضویت کتابخانه سال گذشته  ۳٫۴۶ درصد بود که امسال به ۴٫۰۶ درصد رسید، افزود:‌ افزایش ۲۴ درصدی عضویت در کتابخانه‌های استان را داشته‌ایم و قرار است برنامه ششم توسعه  نیز نقطه به نقطه انجام شود.

زارعی با بیان اینکه در سال ۹۲، ۶۸ باب کتابخانه نهادی وجود داشت که اکنون به ۹۷ کتابخانه رسیده است، گفت: کتابخانه مشارکتی و مستقل  از هفت کتابخانه در سال ۹۲ به ۱۳ باب طی امسال رسیده است.

وی از وجود ۴۵ باب کتابخانه روستایی در استان خبر داد و افزود: این در حالی است که در سال ۹۲، ۱۸ باب بود و  همچنین در همین سال ۵۸ کتابخانه شهری وجود داشت که اکنون به ۶۳ کتابخانه رسیده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان با اشاره به اینکه ۶۰ هزار و ۷۸۰ نفر در سال ۹۵ عضو فعال کتابخانه داشتیم که امسال به ۷۰ هزار و ۷۸۷ نفر نفر رسیده و ۱۶٫۵ درصد رشد داشته است، گفت: سال گذشته برنامه افتتاح و کلنگ‌زنی سه باب کتابخانه روستایی  را در برنامه داشتیم که ۱۴ مورد در نیز  در مرحله تکمیل شناسنامه فنی است.

وی  با بیان اینکه سال گذشته راه‌اندازی خدمات اینترنت در ۱۱ باب کتابخانه کار خوبی بود ، خاطرنشان کرد:  در همین سال ۹۰ هزار نسخه کتاب از سوی نهاد کتابخانه به استان ارسال شد و ۷۳ هزار نسخه کتاب توانستیم از راه اهدایی جذب کنیم.

زارعی با اشاره به جذب ۵۰ هزار شماره نشریه ارسال شده از سوی نهاد که ۱۳ هزار  شماره نشریه اهدایی جذب شده  است، گفت: هر ماه بیش از ۵ هزار  نسخه نشریه از مرکزهای مختلف به صورت اهدایی جذب و توزیع شده است.

*اهدای بیش از ۲۵۲  هزار نسخه کتاب در همدان

وی با اشاره به اجرای طرح اهدای کتاب که طی چند سال اخیر اجرا می‌شود، افزود: در قالب این طرح  بیش از ۲۵۲  هزار نسخه کتاب اهدایی در استان جمع‌آوری شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان با اشاره به اینکه در سال ۹۴، یک میلیون و ۱۳ هزار و ۲۸۷ نخسه کتاب در استان موجود بود که در سال گذشته به یک میلیون ۲۱۵ هزار و ۵۸۴ نسخه رسید که ۶٫۳ درصد رشد داشته است، گفت: سال گذشته بیش از ۳ هزار فعالیت فرهنگی برگزار  شد که به عنوان مثال در سال ۹۴ نشست کتابخوان ۲۵ مورد بود که سال گذشته به ۷۹۵  مورد ارتقا یافت.

وی با بیان اینکه سیاست کتابخانه‌ها این بوده که از نقد کتاب به سمت نشست کتاب برسیم، تصریح کرد: سال گذشته با توجه به اقدامات صورت گرفته کتابخانه نمونه کشوری، مسئول نمونه کشوری، کتابدار نمونه کشوری و روستای برتر و… از استان همدان انتخاب شدند.

زارعی با اشاره به انعقاد سه تفاهمنامه با سایر ادارات طی سال گذشته، بیان کرد: ۲۹ انجمن کتابخانه در سطح استان وجود دارد که سال گذشته در این زمینه ۱۱۲ جلسه برگزار شده است.

وی با بیان اینکه عمده‌ترین مشکلات موجود در استان تحقق برگزاری جلسات انجمن‌ کتابخانه‌ها در سطح استان است، گفت: عدم همراهی مناسب تعدادی از فرمانداران و بخشداران  بعنوان روسای انجمن های شهرستان و بخش به منظور تشکیل و برگزاری جلسات انجمن، تشکیل جلسات انجمن در بعضی از شهرستان‌ها  با مسئولیت معاونین فرماندار، عدم الزام حضور تعدای از اعضای حقوقی  یا فرستادن نماینده به منظور شرکت در جلسات و … از جمله مشکلات است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان با تاکید و ابلاغ  به فرمانداران و بخشداران به منظور همراهی و همکاری همه‌جانبه با اداره کتابخانه‌های شهرستان در برگزاری منظم جلسات انجمن ها  مطابق با قانون، در ادامه با اشاره به فعالیت کتابخانه مرکزی به عنوان بزرگترین کتابخانه غرب کشور، خاطرنشان کرد: تعداد بخش‌ها در این کتابخانه از هفت بخش به ۹ بخش رسیده است و رشد قابل توجهی داشته است.

وی با بیان اینکه تعداد نسخه‌های کتاب در کتابخانه مرکزی همدان از یک‌میلیون و ۲۸ هزار و ۱۵۸ نسخه به یک میلیون ۳۶ هزار و ۲۳۷ نسخه در سال ۹۵ رسیده است، گفت: تعداد عضو فعال در  این کتابخانه از ۹ هزار و ۴۹۷ نفر به ۹ هزار و ۵۸۴ نفر در سال گذشته رسید.

زارعی با اشاره به راه‌اندازی بخش دکتر اذکایی در کتابخانه مرکزی همدان، تصریح کرد: بیش از ۱۱ هزار نسخه کتاب اهدا توسط دکتر اذکایی به این بخش اهدا شده و بخش کتابخانه اذکایی دارای مجموع کتاب‌های نفیسی است و حتی دست خط‌های دکتر اذکایی ساماندهی و تک تک ثبت می‌شود.

وی با اشاره به نصب و راه‌اندازی دو دستگاه آسانسور در این کتابخانه به دلیل حل مشکل رفت و آمد در طبقات، افزود: راه‌اندازی بخش ویژه مطالعه در کتابخانه مرکزی و فعالیت فرهنگی از جمله مهمترین اقدامات در این کتابخانه بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان از اهدای ۱۳ هزار و ۳۸۷ نسخه کتاب در سال ۹۴ به کتابخانه مرکزی خبر داد و گفت: در سال گذشته این میزان به ۱۴ هزار و ۱۴۰ نسخه رسید و تعداد منابع اهدایی نیز از یک هزار و ۱۰۶ منبع در سال ۹۴  به ۲ هزار و ۶۸۱ منبع در سال گذشته رسیده است.

وی با اشاره به اینکه فرسفج و زنگنه به عنوان دو شهر بدون کتابخانه هستند افزود: ایجاد کتابخانه در شهر فرسفج در حال انجام است و  شهر زنگنه نیز چون جمعیت زیر یک هزار نفر دارد، هنوز کار انجام نشده اما رایزنی شده تا کار صورت گیرد.

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *