دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان مطرح کرد افزایش ۶۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در همدان/ افزایش ۳۵ درصدی مقابله با قاچاقچیان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با اشاره به افزایش ۶۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در سه ماهه امسال در همدان گفت: از ابتدای امسال با افزایش ۳۵ درصدی مقابله با قاچاقچیان را در همدان مواجه بودیم.

به گزارش مغرب، سید رسول حسینی با اشاره به آغاز هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر، اظهار کرد: آغاز هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر پنجم تیرماه امسال مصادف با عید سعید فطر و هفته قوه قضائیه شده است.

*برگزاری ۳۴۵ عنوان برنامه در هفته مبارزه با مواد مخدر در همدان

وی به برگزاری ۳۴۵ عنوان برنامه در هفته مبارزه با مواد مخدر سال جاری اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها در قالب همایش‌ها، مسابقات ورزشی،‌ غبارروبی گلزار شهدا و… در سطح استان و شهرستان‌ها برگزار خواهد شد که حاصل تلاش صورت گرفته در دبیرخانه است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان بیان کرد: نامگذاری یک هفته به نام هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر به منظور معرفی پدیده شوم مواد مخدر به مردم و استفاده از ظرفیت مردم،‌ قوه قضائیه و رسانه‌ها در مبارزه با این پدیده شوم است.

وی با اشاره به شعار امسال سازمان ملل در خصوص مبارز با مواد مخدر،‌ افزود: «اول گوش کن،‌ گوش کردن به کودکان و نوجوانان گام نخست در کمک به رشد سالم و ایمنی آنهاست» شعار امسال است.

حسینی نامگذاری روزها در هفته مبارزه با مواد مخدر را برشمرد و تصریح کرد: روز اول «مبارزه، ایثار و شهادت»، ‌روز دوم «درمان بازتوانی و کاهش آسیب معتادان»، روز سوم «روز جوانان،‌ خانواده و مواد مخدر»، روز چهارم «روز معنویت، ‌ورزش و پیشگیری از اعتیاد»، روز پنجم «روز هنر، رسانه و آگاه‌سازی عمومی در مبارزه با مواد مخدر»، روز ششم « روز مصون‌سازی مراکز آموزشی، اداری و حرفه‌ای در مقابله با اعتیاد در راستای شعار سال» و روز هفتم «روز اتحاد ملی، مشارکت‌های مردمی در کنترل مواد مخدر» نامگذاری شد.

وی موضوع مواد مخدر را در کنار بحران تهدیدات هسته‌ای،‌ محیط زیست و بحران آب یکی از چهار بحران جهانی دانست و ادامه داد: اعتیاد به عنوان یکی از تهدیدات جامعه جهانی، تمام آحاد مردم به وی‍ژه نسل مردم را تهدید می‌کند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان تأکید کرد: وجود یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با دو کشور افغانستان و پاکستان به عنوان هلال‌های طلایی تولید مواد مخدر، کشور را تحت تأثیر آثار سوء تولید مواد مخدر این دو کشور قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه ایران در مسیر ترانزیت مواد مخدر تولید شده در کشورهای آسیای جنوب شرقی قرار گرفته که منبع درآمد باندهای مافیایی است، یادآور شد: این موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی باعث شده تهدیدات عمده‌ای جامعه و نسل جوان ما را مورد تهدید قرار دهد.

حسینی با تأکید بر اینکه اقدامات گسترده و متعددی در مبارزه با مواد مخدر و تهدیدات آن صورت گرفته است، اظهار کرد:  انسداد مرزها، به کارگیری نیروهای نظامی و انتظامی به ویژه پلیس مبارزه با مواد مخدر و مهمتر از اینها شهادت ۴ هزار نفر از جوانان در حوزه مواد مخدر از اقدامات صورت گرفته بوده است.

وی اقدامات انجام شده را در راستای حفاظت از مرزها، خانواده‌ها و جوانان دانست و گفت: کشفیات گسترده در سطح کشور و استان همدان موید اقدامات گسترده نظام و دولت تدبیر و امید در حوزه مبارزه با مواد مخدر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با اشاره به اولویت‌های عمده در منشور حقوق شهروندی از دید مقام معظم رهبری، وزیر کشور و مسوولان امر در تصمیم‌گیری در حوزه مبارزه با مواد مخدر، ‌بیان کرد: در کنار سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی، طلاق، محیط زیست و بیکاری و اعتیاد یکی از پنج معضل تهدیدکننده در کشور است که برنامه‌های متعددی در زمینه مبارزه با آن داریم.

وی با بیان اینکه برنامه‌های متعددی در زمینه مبارزه با مواد مخدر و بحث اعتیاد داریم، افزود: در برنامه ششم نیز در نظر گرفته شده که ۲۵ درصد اعتیاد در کشور کاهش یابد و برنامه‌ها به این منظور دنبال می‌شود.

*وجود ۲ هزار و ۸۰۸ معتاد

حسینی آخرین آمار ارائه شده از تعداد معتادین کشور را ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر دانست و تصریح کرد: طبق آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد در زمینه شیوع‌شناسی اعتیاد بوده که آمار تکان‌دهنده‌ای است که برای کاهش این آمار باید برنامه‌های مدونی داشته باشیم.

وی به درصد موادهای مصرفی معتادان اشاره کرد و ادامه داد: ۶۶ درصد مواد مصرفی از نوع تریاک، ۱۲ درصد زیرمجموعه گراس، گل و…، ۱۱ درصد کراک و هروئین، ۸٫۱ درصد شیشه، مابقی سایر مواد به صورت استنشاقی و درصد کمی نیز مورفین در کشور است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان تأکید کرد: پایه و اساس مصرف مواد مخدر در کشور ما تریاک است که شاید نگران‌کننده باشد اما امیدبخش نیز هست به این دلیل که می‌توانیم با اتخاذ برنامه‌ها و تدابیر در حوزه پیش‌بینی، ‌پیشگیری و حتی مبارزه با توجه به این کشف راحت‌تر است ورود بهتری داشته باشیم.

*گرایش حدود ۲٫۶ درصد از جمعیت کشور به مواد مخدر گرایش

وی با بیان اینکه طبق آمار حدود ۲٫۶ درصد از جمعیت کشور به مواد مخدر گرایش پیدا کرده‌اند، یادآور شد: میانگین آمار معتادان استان خوشبختانه نسبت به میانگین آمار کشوری کمتر است و در استان ۳۰ هزار نفر از معتادان به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

حسینی گرایش افراد به نوع مواد مخدر روانگردان را از معضلات تهدیدکننده جامعه برشمرد و خاطرنشان کرد: متأسفانه گرایش افراد به مصرف نوع مواد مخدر روان‌گردان در کشور حتی به هشت درصد رسیده که نگران کننده است.

وی مجموع کشفیات مواد مخدر استان را طی سال گذشته ۶ تن و ۲۳۳ کیلوگرم دانست و گفت: پنج تن و ۹۳ کیلوگرم میزان کشفیات حوزه مواد مخدر بوده و یک تن و ۱۴۰ کیلوگرم نیز در حوزه پیش‌سازها بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان اظهار کرد:‌‌‌‌‌ کشفیات در سه ماهه امسال ۱۴۲۷ کیلوگرم بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۶۰ درصدی را داشته است.

وی آمار مواد مخدر کشف شده غیر دارویی استان برای امحاء را ۳۲۱ کیلو و ۲۳۰ گرم دانست و گفت: امسال امحاء به صورت منطقه‌ای در آذربایجان غربی و شهر ارومیه انجام می‌شود و کشفیات غیر دارویی استان به این منطقه ارسال خواهد شد.

حسینی با اشاره به افزایش ۳۵ درصدی مقابله با قاچاقچیان از ابتدای امسال در استان، بیان کرد: افزایش ۱۴ درصدی انهدام باندهای مواد مخدر و افزایش ۲۶ درصدی سلاح‌های مکشوفه در حوزه مواد مخدر را نیز در این بازه زمانی شاهد بودیم.

وی با تأکید بر اینکه ۹۰ درصد مردم نسبت به اعتیاد در جامعه احساس نگرانی می‌کنند، افزود: با توجه به بالا بودن میزان تحصیلات و اشتغال شاهد کاهش در گرایش به مواد مخدر هستیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان تصریح کرد: روند مبارزه طی ۳۵ سال گذشته متعدد و متنوع بوده، در سال‌های ابتدایی مبارزه با مواد مخدر به صورت قهری بود و در مقطع بعدی موارد درمانی با ارجاع معتادان متجاهر به مراکز ماده ۱۶ انجام شد.

*کار فرهنگی و آموزشی بهترین کار در پیشگیری و ممانعت از گرایش افراد به مواد مخدر

وی بهترین کار در پیشگیری و ممانعت از گرایش افراد به مواد مخدر را کار فرهنگی و آموزشی دانست و ادامه داد: ۷۵ درصد مردم معتقد بودند با انجام کار قهری و اجرای حکم اعدام در مواردی سایر اعضای خانواده این افراد روند کار فرد مجازات شده را پیگیری می‌کنند.

حسینی با تأکید بر اینکه در مبارزه با مواد مخدر باید کار فیزیکی و قهری صورت گیرد که زمینه برای سوداگران ناامن شود و هم کار درمانی، فرهنگی و پیشگیری داشته باشیم، خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگی و آموزشی سال گذشته ۱۱ میلیون خانواده، ‌۳ میلیون دانش‌آموز و دانشجو و ۴ میلیون نفر از شاغلان دستگاه‌های دولتی در کشور اطلاع‌رسانی و آموزش داشتیم.

وی با بیان اینکه مراکز مشاوره‌ای در حوزه مبارزه و پیشگیری مواد مخدر در کشور و استان فعال هستند، یادآور شد: سال گذشته رشد ۹۶ درصدی سازمان‌های مردم‌نهاد کشور را در این حوزه داشتیم که ۶۴ سازمان مردم‌نهاد نیز در استان همدان فعال است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با یادآوری این مهم که به دنبال اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر هستیم، اظهار کرد: تعداد معتادان بهبودیافته ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر بودند که در مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای دوره‌های آموزشی را سپری و مدرک خود را دریافت کنند.

وی به گزارش عملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: میزان کشفیات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ افزایش ۴۶ درصدی داشته و جمع کل دستگیری‌ها در این خصوص نیز نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴، افزایش ۱۸ درصدی داشته است.

حسینی با بیان اینکه تعداد دستگیری‌های معتاد نیز در سال ۹۵ افزایش ۲۰ درصدی داشته است، تأکید کرد: دستگیری نگهدارنده‌های مواد مخدر نیز در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۹۴، افزایش ۶۹ درصدی را نشان می‌دهد.‌

وی تعداد کل عملیات‌های انجام شده طی سال ۹۵ را با افزایش ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۴ دانست و افزود: در توقیف خودرو دو درصد، توقیف موتورسیکلت ۳۱ درصد و توقیف تلفن همراه ۳۰۰ درصد در سال گذشته افزایش داشتیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان تصریح کرد: در بحث قرص‌های مکشوفه شامل متادون، ترامادول و… با کشف ۱۵۳ هزار و ۶۶۹ قرص در سال گذشته شاهد افزایش ۱۲۴ درصدی در این بخش بودیم.

* افزایش یک‌هزار و ۲۹۶ درصدی کشف قرص‌های روان گردان طی سه ماهه امسال

وی جمع کل کشفیات در سه ماهه امسال را یک‌هزار و ۴۲۷ کیلو با افزایش ۶۰ درصدی نسبت به مدت مشابه دانست و ادامه داد: بیشترین افزایش کشفیات در حوزه کشف تریاک به میزان یک‌هزار و ۲۴۴ کیلوگرم، ۸۲ درصد افزایش را داشت.

حسینی با اشاره به کشف قرص‌های روانگردان طی سه ماهه امسال با افزایش یک‌هزار و ۲۹۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، خاطرنشان کرد: ۹۳۱ هزار و ۴۴۶ عدد قرص غیر مجاز در سه ماهه اول امسال کشف شده است.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۳۶۳ نفر در سه ماهه امسال دستگیری داشتیم، ‌یادآور شد: بیشترین دستگیری‌ها در بحث قاچاقچی‌ها با دستگیری ۶۹ نفر بوده که ۴۴ درصد افزایش کشفیات را به دنبال داشت.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان اظهار کرد: ۱۳۳ طرح نیز به منظور پاکسازی مناطق آلوده طی سه ماه امسال انجام شد؛ در خصوص اقلام توقیفی نیز در توقیف سلاح ۱۳۳ درصد افزایش و هفت عدد سلاح غیر مجاز کشف شد.

وی به افزایش توقیف خودرو به میزان ۷۲ درصد با توقیف ۶۷ خودرو اشاره کرد و گفت: ۱۷ موتورسیکلت نیز در سه ماهه اول توقیف شد که افزایش ۱۴۲ درصدی داشته است.

حسینی آمار بیماران پذیرش شده در مراکز ماده ۱۶ استان را ۴۷۲ نفر از تعداد معتادان دستگیر شده در سال گذشته دانست و بیان کرد: در حوزه درمان باید کار فرهنگی وسیع انجام دهیم؛ البته در شهرستان ملایر استان همدان طرح کرامت به این منظور در کنار فلاورجان استان اصفهان با موفقیت انجام شد.

*فعالیت ۴۱ کمپ ترک اعتیاد فعال در همدان

وی با بیان اینکه بحث پیگیری درمان معتادان در مراکز ماده ۱۶ موجب بهبود و کاهش تعداد معتادان می‌شود، ادامه داد: در استان همدان ۴۱ کمپ ترک اعتیاد فعال وجود دارد که به نوعی خودگردان هستند و آمار بیماران تحت درمان دارویی در زندان‌های استان نیز ۲ هزار و ۴۶۷ نفر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان تصریح کرد: ۱۳۷ مرکز خصوصی و دولتی در حوزه درمان معتادان در سطح استان فعالیت می‌کنند و ۱۱۲ نفر طی سه ماهه امسال در مراکز ماده ۱۶ پذیرش شدند.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌های عمده‌ای برای امسال در حوزه مبارزه با مواد مخدر داریم، یادآور شد: متأسفانه در دستگاه‌های اجرایی استان پست اداری یا سازمانی مبارزه با مواد مخدر نداریم و به دنبال این هستیم یک نفر به عنوان رابط از دستگاه‌های اجرایی برای این امر معرفی شود.

حسینی با بیان اینکه باید در کمتر از ۶ ماه یک رابط از سوی دستگاه‌های اجرایی معرفی شود تا مورد آموزش قرار بگیرند، ‌خاطرنشان کرد: یک بانک اطلاعاتی علمی باید تهیه شود تا مطالب آموزشی در اختیار مردم قرار داده شود.

وی با تأکید بر اینکه به دنبال برگزاری همایش‌های علمی در سطح استان و کارگاه‌های آموزشی برای مردم و دانش‌آموزان هستیم، ادامه داد: انتظار داریم پژوهشگران، محققان و دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی اولویت‌های پژوهشی ما را در قالب کار پژوهشی و پایان‌نامه تهیه کنند و حتی مورد حمایت مالی قرار بگیرند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان اظهار کرد: باید از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و رسانه‌ها در این حوزه استفاده کرده و با دور کردن دولت از تصدی‌گری باید دولت به کارهای حاکمیتی بپردازد؛ در تمام مقاطع سنی نیاز به آموزش است.

وی به راه‌اندازی مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه مواد مخدر در استان اشاره کرد و گفت: آموزش درست اساس توسعه است و راحت‌ترین راه مقابله با عرضه مواد مخدر است.

حسینی در ادامه با بیان اینکه رتبه ۱۶ را در شیوع‌شناسی مواد مخدر داریم، تصریح کرد: در بحث شیوع‌شناسی ۹٫۳ درصد افراد از خانم‌ها و ۹۰٫۷ درصد از آقایان بودند؛ ۵۲٫۷ درصد معتادان شاغل و ۴۷٫۳ درصد بیکار هستند.

وی در پایان یادآور شد: ۱۰ درصد معتادان وارد شده به کمپ‌ها پروسه درمانی را طی کرده و بهبود می‌یابند و سایر مراجعه‌کنندگان به کمپ‌ها به چرخه باز می‌گردند.

 پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *