معاون میراث فرهنگی همدان: مرمت قلعه اشتران در تویسرکان نیازمند اعتبار است/ مالک همکاری نمی‌کند

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه مرمت قلعه اشتران نیازمند اعتبار ۲٫۵ میلیارد تومانی است گفت: علت اصلی عدم مشارکت میراث فرهنگی در مرمت قلعه اشتران، عدم تمایل مالک آن برای هزینه در آن مجموعه است.

احمد ترابی در خصوص وضعیت نابسامان قلعه اشتران و تخریبی که گریبان‌گیر این اثر تاریخی شده است، اظهار کرد: میراث فرهنگی یک مرحله نسبت به مرمت قلعه اشتران اقدام کرده است، اما با توجه به اینکه آنجا بخش خصوصی است، در صورت مشارکت مالک آن مجموعه، میراث فرهنگی نیز حمایت خواهد کرد.

وی علت اصلی عدم مشارکت میراث فرهنگی در مرمت قلعه اشتران را عدم تمایل مالک آن برای هزینه در آن مجموعه دانست و تصریح کرد: آن مجموعه قلعه بزرگی است که ۲ تا ۲٫۵ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است و وقتی اعتبارات شهرستان در حد ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان محدود است، نمی‌توان همه آن را هزینه یک مجموعه کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان در پاسخ به اینکه آیا ماده قانونی برای ورود میراث فرهنگی برای مرمت این مجموعه تاریخی بخش خصوصی وجود دارد، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه مالک همکاری نکرده است، میراث فرهنگی قسمتی را مرمت کرده است.

وی مرمت کل مجموعه را نیازمند اعتبار قابل ملاحظه‌ای دانست و گفت: تأمین اعتبار مورد نیاز برای مرمت این مجموعه را مقدور ندانست زیرا در تویسرکان تنها یک بنا نیاز به مرمت ندارد که همه اعتبار به آن بنا سرازیر شود.

ترابی خاطرنشان کرد: بیش از ۲۵۰ اثر تاریخی در تویسرکان وجود دارد که حداقل از این تعداد آثار، ۶۰ تا ۷۰ اثر هر سال نیازمند مرمت است و باید اعتبارات به گونه‌ای هزینه شود که همه بناها از آن بهره‌مند شوند.

وی در ادامه از تهیه طرح مرمت پل تاریخی روستای قلعه شیخ خبر داد و افزود: مرمت این اثر تاریخی در اعتبارات سال ۹۶ گنجانده شده است، تا تأمین اعتبار شود.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان یادآور شد: مسجد زرعان تویسرکان نیز در حال تهیه طرح مرمت است که جزو برنامه‌های سال ۹۶ قرار گرفته و الان هم مرمت پایه‌های آن شروع شده است.

وی با بیان اینکه تاریخی بودن یا نبودن پل سوری در حال انجام است، اضافه کرد: مرمت کاروانسرای فرسفج در حال انجام است و مدرسه شیخ علی‌خان زنگنه و پل فرسفج که مربوط به دوره صفویه است نیز جزو برنامه‌های مرمتی سال ۹۶ قرار دارد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *