رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات جهاد کشاورزی همدان: ۱۱ هکتار از مراتع همدان در آتش سوخت

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه در سال جاری هفت مورد آتش‌سوزی در ۱۱ هکتار از مراتع استان رخ داده است، گفت: منشأ آتش‌سوزی‌ها انسانی بوده است.

احمد ظفری با بیان اینکه سطح مراتع استان همدان ۸۲۲ هزار هکتار است، اظهار کرد: در استان سطح مراتع درجه یک ۶۳ هزار هکتار، سطح مراتع درجه ۲ به میزان ۳۱۸ هزار هکتار و سطح مراتع درجه ۳ نیز ۴۴۱ هزار هکتار است.

وی با بیان اینکه از سطح مراتع استان همدان ۱۰۹ هزار و ۷۹۶ تن علوفه تولید می‌شود، ادامه داد: ۱۸ هزار و ۹۰۰ تن علوفه درجه یک از مراتع درجه یک، ۴۷ هزار و ۶۹۹ تن علوفه درجه ۲ و ۴۳ هزار و ۱۹۷ تن علوفه درجه ۳ در استان همدان تولید می‌شود.

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات جهاد کشاورزی همدان ظرفیت مجاز مراتع را ۵۳۸ هزار و ۲۲۰ راس واحد دامی دانست و در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: سال گذشته ۱۸۴ فقره آتش‌سوزی در مراتع رخ داد.

وی با بیان اینکه سال گذشته در استان همدان در اثر آتش‌سوزی ۴۹۶ هکتار از اراضی منابع طبیعی خسارت دید، افزود: بر اثر آتش سوزی‌های رخ داده یک‌میلیارد و ۶۸۶ میلیون تومان خسارت وارد شد.

ظفری ادامه داد: فعال کردن کارگروه فنی و تخصصی برای مقابله با آتش‌سوزی، ارسال پیامک برای آگاهسازی بهره‌برداران، ایجاد آتش‌بر در عرصه‌های منابع طبیعی، تشکیل اکیپ‌های گشت اطفاء حریق در ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های استان از مهمترین اقدامات انجام شده در سال گذشته بود.

وی با بیان اینکه در سال جاری هفت مورد آتش‌سوزی در سطح ۱۱ هکتار از مراتع استان همدان رخ داده است، تصریح کرد: منشأ آتش‌سوزی‌ها انسانی بوده است.

ظفری با بیان اینکه آتش سوزی رخ داده در طبیعت مسائل زیست‌محیطی را به خطر می‌اندازد و میکروارگانیسم‌های خاک را از بین می‌برد، افزود: آتش سوزی مراتع از بین رفتن پوشش گیاهی در پی دارد که در زمان بارندگی موجب ایجاد سیلاب می‌شود.

وی با بیان اینکه برای غنی‌سازی مراتع ایجاد مراتع و کپه‌کاری انجام می‌شود که این کار هزینه‌بردار است، ادامه داد: اگر پوشش گیاهی از بین برود مراتع فقیر می‌شوند.

رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه برای احیای مناطقی که دچار آتش‌سوزی شده اقداماتی انجام می‌شود اما هزینه‌بر است، یادآور شد: کوپه‌کاری و بذرپاشی صورت می‌گیرد اما این اقدامات هزینه‌بردار است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *