دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان: همدان در تشکیل هیأت‌های مذهبی دانش‌آموزی الگوست/ اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بازوی تربیتی ـ فرهنگی کشور

دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با بیان اینکه همدان در تشکیل هیأت‌های مذهبی دانش‌آموزی الگو است، گفت: در خصوص مفهوم آتش ‌به اختیار، دلسوزی و دغدغه‌مندی برای شکل‌گیری جامعه آرمانی و اسلامی و مقابله با دشمن به طور طبیعی رکن اول است.

به گزارش مغرب، حامد علامتی در مراسم تقدیر و معارفه مسوول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان همدان، این اتحادیه را یادگار بنیانگذار انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: قدمت تشکیل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان همزاد انقلاب اسلامی است و به سال‌های۵۵ـ۵۴ برمی‌گردد.

وی به نقش دانش‌آموزان در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: دانش‌آموزان سراسر کشور و استان همدان زمانی که نهضت امام(ره) در حال شعله‌ور شدن و جان گرفتن بود، بر اساس وظیفه دینی همپای بزرگان انقلاب وارد عرصه مبارزه با رژیم پهلوی شدند.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با بیان اینکه هرجا دانش‌آموزان پای کار آمدند حماسه‌ها آفریدند، گفت: ۳۰ مهر ۵۷ در همدان نمونه بارز آن بود که جرقه‌ای برای ۱۳ آبان شد، این مهم نقطه عطف تاریخ انقلاب اسلامی با تقدیم بیش از ۵۰ شهید دانش‌آموز به انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان نه تنها مولود انقلاب بلکه همزاد و جزئی از تاریخ انقلاب اسلامی است، افزود: این اتحادیه امروز به عنوان میراثی ارزشمند در عرصه فرهنگی و تربیتی به ما رسیده است.

علامتی با اشاره به اعتقاد امام(ره) بر حضور نهادهای مردمی و خودجوش در کنار دستگاه‌های رسمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، جهاد سازندگی و… از جمله این نهادها بودند.

وی با تأکید بر اینکه در عرصه تربیتی نیز امام راحل دستور تشکیل مجموعه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان را داد، یادآور شد: این اقدام در ادامه استمرار انقلاب اسلامی و در کنار دستگاه تعلیم و تربیت به عنوان یک نهاد خودجوش و مردمی بود تا به عنوان مکمل در کنار دستگاه تعلیم و تربیت قرار گیرد.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان تأکید کرد: در حوزه مربیان نیز به همت شهیدان رجایی و باهنر نهاد مقدس امور تربیتی شکل گرفت؛ امروز این اتحادیه یک نهاد غیر رسمی حاکمیتی است که مستقیماً زیر نظر مقام معظم رهبری و توسط نماینده ایشان در فضای تعلیم و تربیت کشور مکمل فعالیت‌های تربیتی فعالیت می‌کند.

وی آیت‌الله امامی کاشانی را نماینده امام راحل از ابتدای تشکیل در این نهاد دانست و ادامه داد: در دوره زعامت مقام معظم رهبری، آیت‌الله جنتی و از سال ۷۹ حجت‌الاسلام حاج علی اکبری نمایندگی رهبر معظم انقلاب را در این تشکیلات به عهده داشته‌اند.

علامتی خاطرنشان کرد: حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری به عنوان خط نگهدار این تشکیلات برای جلوگیری از وارد شدن به آسیب‌های جناحی و سیاسی است و در عین حال تشکیلات، با بصیرت و روحیه انقلابی در امر تعلیم و تربیت در کنار دستگاه رسمی تعلیم و تربیت ورود کرده است.

*اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان یکی از بازوهای تربیتی و فرهنگی کشور

وی با بیان اینکه امروز اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان مفتخر است که یکی از بازوهای تربیتی و فرهنگی کشور در حوزه دانش‌آموزی است، گفت: اتحادیه دارای چشم‌انداز مشخص ذیل سند چشم‌انداز، ذیل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، منظومه و سیر فکری و تربیتی و نظام عملیاتی فرهنگی و تربیتی است که نقشه راه رسیدن به جامعه آرمانی مبتنی بر واقعیات است.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اظهار کرد: با توجه به گستردگی جبهه دشمن در فضای جنگ فرهنگی و مشخصاً جنگ نرم، رهبر معظم انقلاب حساب ویژه‌ای روی ظرفیت‌های خودجوش و مردمی که یک نمونه آن اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان است باز کرده‌اند.

وی به تعبیر «آتش به اختیار» رهبر معظم انقلاب برای مجموعه‌های فرهنگی اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری شاخصه‌های این امر را در خطبه‌های نماز عید فطر بیان کردند که می‌توان نشانه‌هایی در این بیانات یافت که رهبری از ظرفیت‌های مردمی در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی انتظاراتی دارند.

علامتی با بیان اینکه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در حوزه فرهنگی از ابتدای تأسیس دارای مسئولیت و رسالت بودند، تصریح کرد: ما همواره مخاطب انتظارات و محل امیدهای رهبر معظم انقلاب بوده‌ایم.

*مصاف حق و باطل امروز به حساس‌ترین مقطع خود رسیده است

وی به مفهوم «آتش به اختیار» در حوزه مأموریت‌ها و رسالت‌های انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اشاره کرد و ادامه داد: در این خصوص باید به همان تعبیری برگردیم که نسبت به نقش‌آفرینی این تشکل تعبیر شده و آن ایفای نقش مکمل در نسبت با نظام تعلیم و تربیت کشور است.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بیان کرد: در خصوص مفهوم آتش ‌به اختیار، دلسوزی و دغدغه‌مندی برای شکل‌گیری جامعه آرمانی و اسلامی و مقابله با دشمن به طور طبیعی رکن اول است.

وی با تأکید بر اینکه باور کنیم مصاف حق و باطل امروز به حساس‌ترین مقطع خود رسیده و نزدیک شده است، یادآور شد: فرماندهی کل قوا از ما می‌خواهد که در میدان جنگ فرهنگی تهدیدها، فرصت‌ها، شرایط محیط و هجمه دشمن را بشناسیم و احساس مسوولیت کنیم.

علامتی سازماندهی «آتش به اختیار» را در قالب برنامه‌ها و اهداف تشکل، ویژگی کار تشکیلاتی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان دانست و تأکید کرد: این تشکل از کارهای ناهماهنگ، پراکنده و بدون نظم به شدت جلوگیری و پرهیز می‌کند.

*اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان یک تشکل امین است

وی فعالیت امروز اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در فضای دانش‌آموزی را به عنوان یک تشکل امین به تعبیر رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: در دیدار سال گذشته اعضای انجمن‌ها با رهبری، دو تشکل بسیج دانش‌آموزی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان به عنوان دو تشکل به عنوان تشکل امین نام برده شد.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: امروز نهاد رسمی تعلیم و تربیت دو تشکل بسیج دانش‌آموزی و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بهره‌مند است و کارهای انقلابی در سطح مدارس انجام می‌شود.

وی با گلایه از عدم حضور مسوولان تعلیم و تربیت استان همدان در این جلسه، یادآور شد: انتظار این است در کنار دستگاه‌های تعلیم و تربیت مجموعه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بتواند در راستای نیل به اهداف انقلاب اسلامی قدم‌هایی بردارد.

علامتی کار انقلابی را وظیفه امروز اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان دانست و اظهار کرد: این تشکل در راستای نیل به اهداف انقلاب اسلامی قدم برمی‌دارد.

وی روحیه انقلابی و وفاداری به آرمان‌های امام(ره) و رهبر معظم انقلاب را در استان همدان نهادینه شده دانست و گفت: شهدای دوران دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و سردار شهید حاج حسین همدانی نشانه‌های بارز فرهنگی این استان تاریخی و فرهنگی هستند.

*همدان الگو در تشکیل هیأت‌های مذهبی دانش‌آموزی

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بیان کرد: یکی از ویژگی‌های بارز همدانی‌ها و به ویژه نسل جوان همدان علاقه وافر به اهل بیت(ع) و وجود هیأت‌های با سابقه و به ویژه هیأت‌های دانش‌آموزی است.

وی با بیان اینکه همدان در خصوص وجود هیأت‌های دانش‌آموزی الگو بوده و به نوعی دبیرخانه هیأت‌های دانش‌آموزی در کشور است، افزود: این سرمایه‌ها در استان همدان باید توسط مسوول جدید اتحادیه قدر دانسته شود و انتظار داریم تقویت برنامه‌های انقلاب اسلامی به ویژه هیأ‌ت‌های دانش‌آموزی در رأس دغدغه‌ها قرار گیرد.

علامتی با تقدیر از پیشکسوتان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان همدان، تصریح کرد: پیشکسوتان و شهدای شاخص می‌توانند ذخیره‌های ارزشمندی برای این تشکیلات باشند؛ کار فرهنگی و تربیتی در آینده اثرات خود را نشان می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه در سطح ملی نیز ارتباطات خوبی با دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش برقرار است و حمایت‌هایی دارند که بتوانیم کمک کار و مکمل دستگاه تعلیم و تربیت باشم.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *