نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی: تصویب لایحه ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغال روستایی نشان از نگاه ویژه به روستاها دارد

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب لایحه ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغال روستایی نشان از نگاه ویژه به روستاها دارد.

به گزارش مغرب، حجت الاسلام احد آزادیخواه  در نشست بررسی چشم‌انداز توسعه روستایی شهرستان ملایر با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به سفرهای صورت گرفته و دیدار با مردم روستاها مطالبات مردم مطرح می‌شود اظهار کرد: مشکل آب، قنوات و بهسازی روستاها و اشتغال از مهمترین مطالبات است.

 وی با بیان اینکه مجلس هم تلاش کرده با تصویب لایحه ۱٫۵ میلیارد دلاری به اشتغال روستاها توجه کافی داشته باشد گفت: کشاورزی، گردشگری و صنایع دستی جزو اولویت‌های ماست، ضمن اینکه شهرستان ملایر سرشار از ظرفیت‌های بالای گردشگری، کشاورزی و صنایع دستی است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تولیدی ملایر در بخش انگور و مبل و منبت افزود: شهر ملایر به عنوان شهر ملی مبل و منبت ثبت شده و به زودی نیز جشنی با این عنوان در ملایر برگزار می‌شود.

وی با اشاره به مشکل  قطعی برق در بهمن ماه سال گذشته در ملایر اظهار داشت: در این زمینه شهرک‌های گلخانه دچار آسیب شدند که امیدواریم از مبلغ ۱٫۵ میلیاردی که در مجلس مصوب شد بتوانیم در این زمینه به افراد کمک کرده و نتایج خوبی را بگیریم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر نیز با اشاره به وجود بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی در ملایر گفت: تعداد ۲۰۰ اثر تاریخی ما ثبت ملی شده است.

  ابراهیم جلیلی با بیان اینکه از ۲۰۸ روستای دارای سکنه شهرستان ملایر بیش از ۱۳۰ روستا دارای اثر تاریخی هستند، اظهار کرد: باید از ظرفیت‌های گردشگری برای توسعه روستا استفاده شود.

وی با اشاره به وجود بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ کارگاه شناسایی شده مبل و منبت در ملایر گفت: در این صنعت بیش از ۸ هزار نفر به صورت مستقیم و بیش از ۲۵ هزار نفر به صورت غیر مستقیم فعالیت دارند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر با اشاره به فعالیت شهرک صنعتی خوشه مبل و منبت ملایر از ساخت ۸۰ تا نمایشگاه در این شهرک خبر داد و افزود: سالانه بیش از ۸۰ هزار سرویس مبل و منبت ساخته می‌شود که علاوه بر تامین بازار داخلی، آنها را به کشورهای عراق و ترکیه و.. نیز صادر می‌کنیم.

وی مرواربافی را دومین صنعت دستی مهم شهرستان بعد از منبت برشمرد و گفت:  با توجه به وجود تعدادی کارگاه در روستای شهرستان در مرواربافی در  این زمینه کمبود نیرو داریم.

جلیلی بر فعال شدن بخش گردشگری و صنایع دستی در روستاها تاکید کرد و گفت: در این زمینه نیازمند حمایت مسئولان هستیم تا بتوانیم از همه ظرفیت‌های خوب روستاها برای توسعه و رونق کسب و کار استفاده کنیم.

 در پایان نیز تعدادی از نمایندگان دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها مشکلات خود را مطرح کرده و خواستار پیگیری آن شدندپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *