معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور خبر داد ایجاد مجتمع آموزشی، فرهنگی، ورزشی و درمانی در روستاها/ اختصاص ۴۰ میلیارد تومان به هر استان/ می‌خواهیم در هر دهستان یک ناحیه صنعتی ایجاد کنیم

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با بیان اینکه کل اعتبار ردیف معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ۲۵۰ میلیارد تومان است، از ایجاد مجتمع آموزشی، فرهنگی، ورزشی و درمانی در روستاها خبر داد.

 به گزارش مغرب، سید ابوالفضل رضوی در نشست بررسی مشکلات روستایی تویسرکان اظهار کرد: نظام برنامه‌ریزی کشور ما که از ابتدا پایه‌گذاری شده نظام صحیحی نبوده است و متأسفانه با پیروزی انقلاب نظام سیاسی که بسیار خوب و نظام اجتماعی و فرهنگی ما هم خوب شد؛ اما نظام اقتصادی و برنامه‌ریزی متحول نشد.

وی با بیان اینکه عدم تحول در نطام برنامه‌ریزی یکی از دلایلی است که ما مسیر توسعه را خوب طی نکردیم گفت: از سال ۱۲۹۲ تا پایان ۱۳۹۴ درآمد نفتی کشور ۳۷۵ میلیون لیره انگلیسی و ۳ هزار ۱۶۷ میلیارد دلار بوده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور ادامه داد: در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ درآمد ارزی کشور چیزی نزدیک ۸۳۰ میلیارد دلار بود اما امروز ما هنوز بحث از محرومیت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه مادامی که تحول در نظام برنامه‌ریزی اتفاق نیفتد به دلایلی چون نظام‌های مرکزگرا، شهرگرا، آب‌گریز، عدم توجه به آموزش روی توسعه را نمی‌توانیم ببینیم، گفت: حتماً همه ما آگاهی داریم که مدارس تهران چهار شیفته شده بود، که امام خمینی(ره) با تفکر مشارکت دادن مردم در فرهنگ این مسئله را منتفعی کرد، آن روز هم بسیاری از آدم‌های متعصب بودند که مسئله فرهنگی فقط از اختیارات حاکمیت است و نمی‌شود به دیگران سپرد.

رضوی با بیان اینکه در دو سوم‌ نامگذاری سال توسط رهبر معظم انقلاب بحث اقتصادی مطرح بوده است، افزود: رهبر انقلاب در پیامی برای اقتصاد مقاومتی در سال ۹۲ فرمودند «قوای سه گانه موظفند برنامه‌های خود را در کوتاه‌ترین زمان و سریع‌ترین راه ممکن برای حضور مردم در فعالیت‌های اقتصادی اقدام کنند»؛ همچنین در روز اول فرودین امسال در مشهد مقدس دخالت دادن مردم در اقتصاد را خواستار شدند.

وی ادامه داد: اگر ما می‌گوییم مشارکت اقتصادی مردم، براساس تفکر امام(ره)، رهبر معظم انقلاب و دین مقدس اسلام است، از فواید مشارکت می‌توان به رفع کدورت‌ها، توان‌افزایی و وحدت اشاره کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور تصریح کرد: عامل پیروزی ما در جنگ هشت ساله متحد شدن مردم حول محور توکل و اتکا به خداوند بود پس ما هم باید برای بحث اقتصاد مردم را مشارکت دهیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر اراده کنیم کار شدنی است، بی‌توجهی به روستاها را بی‌توجهی به تولید و عدالت اجتماعی دانست و اظهار کرد: به نظر خودم دولت کارهای بزرگی را برنامه‌ریزی کرد و انجام شد، دولت در زمینه تقویت نرم‌افزاری روستاها بسیار همت کرد.

رضوی با اشاره به اینکه طبق بررسی‌های صورت گرفته اولین مشکل روستائیان اشتغال جوانان و کمبود درآمد است، در ادامه کل اعتبار ردیف معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم را ۲۵۰ میلیارد تومان دانست و ضمن تشکر از رئیس بنیاد مستضعفان و بانک سینا خاطرنشان کرد: برای سال جاری برای هر استانی حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار با وام هشت درصد  تخصیص دادیم که پنج درصد را ما از محل اعتبار خودمان به عنوان کمک فنی اعتباری می‌دهیم و پنج درصد هم را بنیاد مستضعفان قبول کرده است.

وی با اشاره به اینکه با بررسی بحث حاشیه نشینی از سال ۹۴ مشخص شد که ۶۰ درصد جمعیت حاشیه‌نشین‌ها مردم روستائی و عشایر هستند افزود: پیگیری کردیم و بالاخره در سال ۹۵ معاون اول رئیس جمهور خدمت مقام معظم رهبری نامه‌ای  نوشتند و برای اختصاص ۱٫۵ میلیارد دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای روستائیان و عشایر اجازه خواستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در خصوص موضوع موافقت کردند گفت: ما با دو فوریت سال گذشته تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم سرانجام هفته گذشته این مهم تصویب شد؛ البته مجلس مطلوب ما را نداد چون شهرها در این برنامه منظور ما نبود؛ اما بعضی‌ها رفتند مجلس را یک کمی دور زدند و شهرهای با ۱۰ هزار جمعیت نیز در این طرح آوردند.

وی میزان این اعتبار را نزدیک به ۷ تا ۸ میلیارد تومان دانست و با بیان اینکه از این اعتبار شاید ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان نصیب استان همدان ‌شود، تصریح کرد: ما برای اشتغال روستائیان و عشایر در سال جاری محدویت پولی نداریم.

رضوی خاطرنشان کرد: اعتبار به طرح داده می‌شود چراکه می‌خواهیم به تولید کشور اضافه و اشتغال ایجاد شود، حتماً باید براساس طرح و برنامه و وثیقه باشد، بدهکار هم نمی‌خواهیم به بدهکارهای بانکی اضافه کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما می‌خواهیم این پول به کام ملت باشد از این جهت هم ما توجه داریم، افزود: آموزش و ترویج کشاورزی باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد ما با سازمان شهرک‌ها و نواحی هماهنگی کردیم که در هر دهستان کشور یک ناحیه صنعتی ایجاد کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با بیان اینکه به دنبال گرفتن مجوز ممنوعیت صنایع فراوری و تبدیلی در شهرها هستیم بیان کرد: باید بر روی ارزش افزوده‌ای محصول گردوی شهرستان حتماً فکر شود.

وی با اشاره به اینکه سنگ قیمتی در جهان دومین صنعتی است که در دنیا هزار میلیارد دلار گردش مالی دارد ادامه داد: ایران پنجمین کشور مصرف‌کننده سنگ‌های زینتی و قیمتی است، ما نگران بازار این نوع سنگ‌ها نیستیم البته اگر خوب تراش داده شوند.

رضوی با اشاره به اینکه طبق گفته مسؤولان مربوطه از ۱۵۰ نوع کانی مورد مصرف در سنگ‌های زینتی و قیمتی ۳۰ نوع در  ایران وجود دارد در ادامه بیان کرد: به احترام حقی که آقای مفتح نماینده مردم تویسرکان در مجلس دارند حتماً وام هشت درصدی و هم چهار درصدی در اختیار تویسرکان می‌گذاریم.

وی با تاکید بر اینکه مقاوم‌سازی روستاهای تویسرکان را به طور جدی در برنامه داریم افزود: بیشتر مساکن روستایی که ما در بازدید از برخی روستاهای تویسرکان شاهد بودیم در معرض خطر جدی قرار دارند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت حفظ خانه‌های روستایی از حیث قدمت تصریح کرد: خانه‌های روستایی با قدمت نشان دهنده تاریخ  پرکهنی است که باید حفظ شود اما نه برای زندگی؛ همچنین مساکن روستایی باید مقاوم سازی شوند.

وی از تلاش برای ایجاد مجتمع آموزشی، فرهنگی و ورزشی و درمانی با سرویس تردد رایگان برای بچه‌های روستایی خبر داد و بیان کرد: تا فعال شدن این مجتمع‌ها خانه‌های ورزش در روستاها را فعال می‌کنیم.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *