معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور: استخدام دهیاران در حال پیگیری و اقدام است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: استخدام دهیاران در حال پیگیری و اقدام است.

به گزارش مغرب، سیدابوالفضل رضوی در نشست بررسی چشم‌انداز توسعه روستایی شهرستان ملایر با بیان اینکه دولت تدبیر و امید مهمترین مشکل پیش روی خود را بیکاری جوانان می‌داند اظهار کرد: فعال کردن اقتصاد و افزایش درآمد مردم  از وظایف دولت است و دولت خود به این مسائل اشرافیت و توجه دارد.

وی با اشاره به اینکه در این راستا ذینفع‌ترین مردم از نظر دولت تدبیر و امید عشایر و روستاییان هستند گفت: این دو قشر تولیدکننده و کم‌ادعا و در عین حال پربازده و کم‌مصرف هستند اما کمتر مورد توجه و حمایت قرار گرفته‌اند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه از این جهت دولت وظیفه خود می‌داند که از این اقشار حمایت لازم را داشته باشد، گفت: وضعیت آب شرب، بهسازی روستاها، لایروبی قنوات و راه‌های روستایی مشکلات روستاهای ملایر است که در این زمینه قول می‌دهیم اعتبار لازم را برای رفع مشکلات در این بخش‌ها کنار بگذاریم.

وی با بررسی مشکلات روستاها افزود: آنچه امروز برای ما مهم است این است که چرا مهاجرت از روستاها افزایش یافته و جمعیتی که امروز در روستاها هستند افراد سالمند هستند.

رضوی با گریزی به ظرفیت‌های شهرستان ملایر در تولید انگور و کشمش خطاب به مسئولان ملایر گفت: در بحث انگور باید به ارزش افزوده این محصول توجه شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: از جمله روغن هسته انگور که مهمترین فرآورده این محصول است در شهرستان ملایر باید به صنایع تبدیلی انگور بسیار توجه شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت: امروز که مسئولان ملایر به دنبال عنوان «شهر انگور» برای این شهرستان هستند باید به دنبال این نیز باشند که صنعت پیشرفته در فرآوری محصولات انگور را نیز داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت توجه به روستاها را توجه به رشد ملی کشور، توجه به اشتغال، فرهنگ و سیاست می‌داند گفت: این وظیفه ماست که به روستاها توجه داشته باشیم.

رضوی در ادامه با اشاره به بحث وام‌های روستایی تصریح کرد: دولت وام بدون وثیقه به هیچ عنوان پرداخت نمی‌کند اما شرایط پرداخت وام را آسان کردیم.

وی با بیان اینکه برای پرداخت وام‌ها یک نوع وام مشارکتی است گفت: هر چه تعداد سهامداران بیشتر باشند میزان وام پرداختی نیز بیشتر خواهد بود، مثلا اگر تعداد سهامداران ۲۵ خانوار بیشتر باشند ۴۰ درصد آورده و وام پرداختی نیز ۶۰ درصد با سود سه درصد خواهد بود، در این نوع وام حتما آورده باید باشد، اگر تعداد بیش از ۲۰۰ نفر باشد آورده ۲۰ درصد و وام پرداختی ۸۰ درصد است و بعد از یک دوره تنفس مدت پرداخت وام‌ها نیز ۳ تا ۵ ساله خواهد بود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با اشاره به اینکه کل اعتبارات معاونت توسعه روستایی رئیس جمهور در سال جاری ۲۵۰ میلیارد تومان است تصریح کرد: ما در راستای کمک به روستاییان به این میزان بسنده نکرده‌ایم بلکه با هم‌افزایی با بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی نزدیک به یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از  بانک سینا وام گرفته‌ایم که پنج درصد نرخ کارمزد را پیشاپیش پرداخته و پنج درصد را نیز بنیاد علوی پیشاپیش پرداخت کرده است، روستاییانی که می‌خواهند از این وام استفاده کند تنها هشت درصد سود برای وام می‌دهند.

 وی با اشاره به اینکه ما مسئول عشایر نیستیم زیرا سازمان امور عشایر مربوط به جهاد کشاورزی است گفت: اما در این مبلغ یک و نیم میلیارد تومان عشایر نیز سهیم هستند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور بیان کرد: از این میزان ۱۵۰۰ میلیارد تومان ۳۵۰ میلیارد تومان تا الان در کشور طرح مصوب کرده‌ایم که ۱۸۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه دو نوع وام یکصد میلیونی داریم افزود: این وام‌ها شامل یک وام یکصد میلیونی با کارمزد چهار درصد صندوق کارآفرینی امید و یک وام یکصد میلیونی از بانک سینا با کامزد هشت درصد است.

رضوی با اشاره به اینکه دولت با انجمن پوشاک ایران هماهنگی لازم را داشته که به روستاییان آموزش لازم را بدهد گفت: در این زمینه انجمن پوشاک همه چیز را آماده کرده و تحویل روستاییان می‌دهد و بعد لباس را تحویل گرفته و حق‌الزحمه را نیز پرداخت می‌کند.

وی بر ایجاد تشکل در روستاها تاکید کرد و اظهار کرد: ما نیز در این زمینه حمایت و کمک می‌کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در زمینه سنگ‌های زینتی و قیمتی ظرفیت ‌خوبی در کشور داریم گفت: ایران پنجمین مصرف‌کننده سنگ‌های زینتی در دنیاست در حالی که یک پنجم کانی‌های سنگ‌های قیمتی را در کشور داریم.

وی افزود: اگر در این موارد موضوعاتی چون توجه به سنگ‌های قیمتی، بحث گردشگری، مشاغل خانگی، صنایع دستی و… در روستاها تقویت شود مشکل اشتغال در روستاها حل خواهد شد.

رضوی با اشاره به اینکه دهیاران به عنوان افسران توسعه در روستا نقش مهمی را در این زمینه دارند، افزود: بحث استخدام دهیاران نیز در حال پیگیری و اقدام است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار است در هر دهستان یک ناحیه صنعتی ایجاد کنیم گفت: قرار است در آن ناحیه صنعتی اقدامات لازم به عمل آید و در این راستا مشاوره رایگان نیز به روستاییان داده شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور با بیان اینکه همت و تلاش دولت رفع مشکلات اقتصادی و تک‌رقمی کردن نرخ بیکاری در کشور است تصریح کرد: مردم را باید در طرح‌های اقتصادی مشارکت داد.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جاری در جمع مردم در مشهد مقدس گفت: ایشان بر مردمی کردن اقتصاد به عنوان سرلوحه امور تاکید داشتند.

رضوی یادآور شد: دولت نیز در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و رفع مشکلات کشور به دنبال مردمی کردن و مشارکت مردم در اقتصاد است که نیاز است مسئولان در همه نقاط کشور برای این امر تلاش کنند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *