متخصص اطفال پلی‌کلینیک شهید شهبازی تامین اجتماعی همدان خبر داد:ایجاد تخت‌های نوجوان برای بیمارستان اطفال طی سال‌های آینده

متخصص اطفال پلی‌کلینیک شهید شهبازی تامین اجتماعی همدان گفت: طبق مصوبه وزارت بهداشت طی سال‌های آینده برای بیمارستان اطفال تخت‌های نوجوان احداث می‌شود.

افسون کیانی  با بیان اینکه  طبق تقسیم‌بندی گروه سنی، افرادی که یک روز و یا ۳۰ روز از تولد آنها گذشته، نوزاد تلقی می‌شوند، اظهار کرد: فرد تا دو سالگی شیرخوار و از دو سالگی به بعد کودک معرفی می‌شود و از ۱۲ سالگی به بعد تین‌ایجر( نوجوان) و از این دوره  به بعد جوان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در وزارت بهداشت موضوعی در دست اقدام است که ۱۲ تا ۱۸ سال جزو رِنج اطفال و نوجوانان تقسیم‌بندی شوند، افزود: اکنون مشکلاتی در دوره درمان گروه سنی تین‌ایجر( نوجوان) یعنی سنین ۱۲ تا ۱۸ سال وجود دارد.

متخصص اطفال پلی‌کلینیک شهید شهبازی تامین اجتماعی همدان با اشاره به اینکه متاسفانه اکنون تخت‌های  بیمارستانی اطفال نه آنقدر بزرگ است که نوجوان در آن بتواند جای گیرد و نه گاهی آنقدر کوچک است که بتوان نوجوان ۱۳ ساله ریزجثه را در آن خواباند، گفت: گاهی کودکانی ۱۴ ساله و بدحال به بیمارستانی مراجعه کرده و داخلی آنجا، آنها را پذیرش نمی‌کنند؛ علت را این طور بیان می‌کنند که این کودکان جزو گروه کاری ما نیستند و ۱۴ سال جزو اطفال به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: در همین حال بخش از اطفال نیز اعلام کرده که تا ۱۲ سالگی را پذیرش خواهند کرد.

کیانی خاطرنشان کرد: این مسئله در وزارت بهداشت تا جایی مهم بوده که مصوب شود، برای بیمارستان اطفال تخت‌های نوجوان طی سال‌های آینده احداث شود که بتوان افرادی تا رنج سنی ۱۸ سالگی را پوشش داد.

وی با اشاره به اینکه در درمان سرپایی تعداد بیمار بیشتری مراجعه می‌کنند که افرادی بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سال نیز هستند که اگر قرار باشد آنها را نیز معاینه کنم، کار برای اطفال با مشکل مواجه می‌شود، افزود: ترجیح می‌دهم تا ۱۲ سالگی افراد،  که نیاز به پزشک اطفال دارند، معاینه کنم اما گاهی افراد ۱۲ سال به بالا اصرار دارند که آنها را نیز ویزیت کنم.

وی با بیان اینکه نوزاد ۳۰ روزه تا سه ماهه مستعد عفونت‌های جدی مانند مننژیت، خون، ریه است، تصریح کرد: تعدادی از این بیماری‌ها ممکن است به طور مادرزادی تا ۳۰ روزه ابتدای تولد اتفاق افتاد و تا سه ماهگی کودکان به دلیل داشتن ضعف سیستم ایمنی مستعد عفونت‌های جدی‌تری هستند.

متخصص اطفال پلی‌کلینیک شهید شهبازی تامین اجتماعی همدان با بیان اینکه از سه ماهگی رنج بیماری‌ها متفاوت می‌شود و این امکان فراهم می‌شود که سرپایی بیماران را درمان کنیم، افزود: تا یک ماهگی خیلی نگرانیم که یک تب ساده ممکن است باعث عفونت‌هایی جدی مثلاً مننژیت باشد.

وی ادامه داد: از یک ماهگی تا سه ماهگی افراد تقریباً نگرانیم اما از یک سالگی دست ما باز است که بیمار را سرپایی نیز درمان کنیم.

کیانی با بیان اینکه شاخص شیردهی، وزن‌گیری، شاخص رشد، سلامت مادر و … تا یک ماهگی برای ما بسیار مهم است، گفت: تا سه ماهگی باید حواس ما به بیماران بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه بعد از سه ماهگی به دلیل شکل‌گیری سیستم ایمنی و متفاوت شدن بیماری‌ها نیاز به بستری کمتر می‌شود و شرایط بهتر خواهد شد، افزود:‌ در مجموع تا پنج سالگی سیستم ایمنی بدن نسبت به بیماری ضعیف‌تر است.

متخصص اطفال پلی‌کلینیک شهید شهبازی تامین اجتماعی همدان با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های ویروسی را افراد زیر پنج سال بیشتر تجربه می‌کنند، گفت: توصیه به مصرف شیر مادر در راستای کسب ایمنی سیستم بدن نوزادان بسیار حائز اهمیت است.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آپگار (روش سیستماتیک و عملی برای ارزیابی نوزاد تولد متولد شده در دقایق اولیه بلافاصله پس از تولد برای شناسایی نوزدان نیازمند به احیاء ناشی از اسیدوزهیپوکسیک) چقدر در شناسایی بیماران ارثی موثر است، افزود: آپگار در واقع نشان‌دهنده سلامت نوزاد به دنیا آمده از لحاظ تنفسی، قلبی و… است و اگر نوزاد آپگار مناسب داشته باشد، نشان‌دهنده سلامت اوست اما هر چقدر ضرایب آپگار کم شود نشان‌دهنده این است که نوزاد اکسیژن‌رسانی کم، زجرجنینی و فشار زایمان و… داشته است.

کیانی با بیان اینکه شناسایی این عوامل نیاز به پیگیری بیشتری دارد و ممکن است فشار خون بالای مادر ، تولد زودرس نوزاد و… از جمله موضوعات باشد، گفت: آپگار نشان می‌دهد که نوزاد به دنیا آمده اکنون چه شرایطی دارد اما نوزادی ممکن است با بیماری قلبی به دنیا آید اما دارای آپگار پایین باشد و نیاز به پیگیری بیشتری باشد.

وی با تاکید به انجام زایمان طبیعی از سوی مادران باردار، آن را زایمانی ارجح‌ دانست و افزود: اگر مادری روال طبیعی دوره حاملگی را طی کرده و مشکی در زمان بارداری نداشته است، توصیه به زایمان طبیعی اوست، مگر اینکه مادر دارای شرایطی است و مجبور باشد سزارین را انجام دهد.

متخصص اطفال پلی‌کلینیک شهید شهبازی تامین اجتماعی همدان با بیان اینکه زایمان طبیعی برای مادر خطرات کمی دارد، افزود: بعد از عمل سزارین نوزاد ممکن است دچار مشکلات تنفسی شود و به همین خاطر این زایمان به مادران توصیه نمی‌شود.

 وی با بیان اینکه زایمان طبیعی برای مادر بهتر است چراکه خونریزی بعد از زایمان برای او کنترل شده‌تر خواهد بود، گفت: مادر از لحاظ روحی و عاطفی در زایمان طبیعی نسبت به سزارین آسیب کمتری می‌بیند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *