وهب همدانی: تتبیین نقش سردار در مقابله با فتنه ۸۸ مغفول مانده است

فرزند ارشد شهید سردار همدانی با بیان اینکه شهید همدانی یک مدیر فرهنگی بود، گفت: بیان نقش شهید همدانی در مقابله با فتنه ۸۸ مغفول مانده است.

وهب همدانی با اشاره به برخی از ویژگی‌های شاخص شهید همدانی، اظهار کرد: ولایت‌مداری، رفتارشناسی، تعامل با مردم، اخلاص، تواضع و فروتنی، مدیریت و تدبیر بالا، قدرت برنامه‌ریزی و انعطاف‌پذیری بسیار بالا، نفوذ کلام بالا، نگاه فرهنگی و نظامی قدرتمند، ژرف‌اندیشی و رفتار خوب در خانواده و با فرزندان از ویژگی‌های شاخص شهید همدانی بود.

*شهید همدانی خود را در ساختارهای ساخته و پرداخته ذهنی و شکلی افراد و این حصارها نمی‌دید

وی با بیان اینکه عملکرد شهید همدانی به نحوی بوده که از ابتدا فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص «آتش به اختیار» را در بسیاری از موارد عمل کرد، گفت: شهید همدانی خود را در ساختارهای ساخته و پرداخته ذهنی و شکلی افراد و این حصارها نمی‌دید.

فرزند ارشد شهیدهمدانی بیان کرد: کار فرهنگی به ظاهر ارتباطی با یک فرمانده نظامی ندارد اما شهید همدانی یک مدیر فرهنگی بود و در ساختارهایی که در شرح وظایف کاری او نبود ورود می‌کرد.

وی با تأکید بر اینکه ایشان به عنوان یک پاسدار انقلاب اسلامی، پاسداری را فقط دفاع از مرزها و بحث امنیتی نمی‌دانست، افزود: سردار پاسداری را دفاع از فرهنگ، اعتقادات، امنیت، اقتصاد و معیشت می‌دانست.

وهب همدانی با اشاره به اقدامات فرهنگی شهید سردارهمدانی، تصریح کرد: ورود سردار به تشکیل موسسات قرض‌الحسنه و ارائه یک مدل بانکداری اسلامی نیز حائز اهمیت بود که امروز این موضوع بسیار جای کار دارد.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات تحت امر نیز برای شهید همدانی بسیار مهم بود، ادامه داد: این موارد همان بحث آتش به اختیاری است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشتند.

*آتش به اختیار تنها مختص بحث فرهنگی نیست

فرزند ارشد شهید سردار همدانی با تأکید بر اینکه آتش به اختیار تنها مختص بحث فرهنگی نیست و ابعاد مختلفی را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: هر فردی در هر جایگاه و حیطه کاری شامل بیان رهبری در خصوص آتش به اختیار می‌شود و شهید همدانی نیز به این مهم اعتقاد داشت.

وی با بیان اینکه شهید همدانی معتقد بود در مسائل مختلف نباید منتظر باشیم حضرت آقا موارد را گوشزد کنند، یادآور شد: شهید معتقد بود باید قبل از اینکه در بسیاری از مسائل رهبر معظم انقلاب مسائل را بازگو کنند کارها را انجام دهیم و شرایط به گونه‌ای باشد که وقتی رهبری به عنوان فرمانده میدان به سربازان خود و این میدان نگاه می‌کند رضایت‌بخش باشد.

وهب همدانی تأکید کرد: زمانی که شهید همدانی با مکتب امام(ره) آشنا شد و پا در این مسیر گذاشت بعد از ۶۵ سال انواع مسائل مختلف را از اوج انقلاب و شور و شعور بالای مردم تا سختی‌ها و مصائب جنگ و مسائل بعد از جنگ را دید.

وی با بیان اینکه شهیدهمدانی بعد از جنگ شاهد پیاده شدن برخی از مسوولان از قطار انقلاب و منفعت‌طلبی‌شان بود و همین موضوع ایشان را آزار می‌داد، گفت: تمام این موارد می‌شد برای شهید همدانی نیز اتفاق بیفتد و با مناصب بالایی که داشت می‌توانست زندگی بسیار راحت و خوبی را در کنار خانواده داشته باشد اما به خاطر رضای خدا و کار مردم در هر مسئله‌ای که سختی بیشتری وجود داشت ورود می‌کرد.

*انجام کار فرهنگی نیاز به سال‌ها کار دارد

فرزند ارشد شهیدهمدانی اظهار کرد: شهید همدانی در سال ۸۸ و جریان مقابله با فتنه با اعتقاد تمام تا آبروی خود را برای نظام هزینه کرد و در سوریه نیز با نثار جان خود عاشقانه در ادامه مسیر ولایت‌مداری حرکت کرد.

وی با اشاره به آیه قرآن، افزود: مومنین از جان، مال، آبرو و همه چیز خود می‌گذرند و شهید همدانی نیز در راه اعتقادات و باورهای خود این کار را کرد؛ اکنون تنها اثر دنیوی و بازتاب اقدامات شهید همدانی را می‌بینیم.

وهب همدانی با بیان اینکه چند موضوع در خصوص شهید همدانی از سوی اندیشمندان و اهل قلم با ظرافت و کار میدانی جای کار دارد، گفت: بسیاری از مواقع کارهایی که در خصوص شهدا انجام می‌شود مناسبتی و بدون ادبیات تحقیقی قوی است؛ موضوع آثار خوب است اما وقتی به کار ورود می‌کنیم می‌خواهیم سریع به نتیجه برسیم که این امکان‌پذیر نیست.

وی با تأکید بر اینکه شهید همدانی معتقد بود انجام کار فرهنگی نیاز به سال‌ها کار دارد، بیان کرد: او معتقد بود بحث مقابله با داعش یک کار فرهنگی است؛ دشمن سال‌ها و یا شاید ۳۰ سال در خصوص آن کار کرده که امروز میوه آن را می‌چیند و چنین فتنه‌ای را در جهان اسلام به وجود آورده است.

فرزند ارشد شهید سردار همدانی ادامه داد: باید متوجه باشیم اگر می‌خواهیم در هر مورد کار کنیم باید به آن مسئله اشراف پیدا کنیم، باید ادبیات تحقیق ما قوی باشد و خود را در بطن قضیه قرار دهیم تا اثر خلق شده اثرگذار باشد؛ در غیر این صورت ممکن است بر اثر جهل؛ مطلب به جاهایی کشیده شود که سوء استفاده‌های سیاسی و… شود.

وی با بیان اینکه در مورد شهید همدانی یکی از مباحثی که اکنون زمینه کار دارد موسسه قرض‌الحسنه عدل اسلامی است، تصریح کرد: در این خصوص افراد اندیشمند، صاحب قلم و اهل تحقیق باید با مطالعه چگونگی شکل‌گیری این موسسه، خدمات ارائه شده و مشکلات به وجود آمده در این مسیر را بیان کنند.

*به نقش شهید همدانی در سوریه و تشکیل «دفاع وطنی» پرداخته شود

وهب همدانی با تأکید بر اینکه پرداختن به اقدامات فرهنگی شهید همدانی بسیار جای کار دارد، یادآور شد: نقش شهید همدانی در سوریه و تشکیل «دفاع وطنی» از دیگر اموری است که می‌توان به آن پرداخت.

وی با بیان اینکه امروز مسیری را که شهدای مدافع حرم می‌پیمایند در مقطعی از شاگردان شهید همدانی بودند و یا در محضر شاگردان شهید همدانی، شاگردی کردند، تأکید کرد: به نقل از بزرگانی همچون رهبر معظم انقلاب و سردار باقری اگر شهید همدانی نبود چهار و یا پنج سال پیش سوریه از دست رفته بود؛ نقش سردار همدانی در این خصوص نقش بی بدیلی است.

فرزند ارشد شهید سردار همدانی ادامه داد: بحث مقابله با فتنه ۸۸ و نقش شهید همدانی از دیگر موضوعاتی است که مغفول مانده و جای کار بسیاری دارد اما نیاز به ظرافت است.

*نقش شهید همدانی در مقابله با فتنه ۸۸ و مدیریت جنگ نرم

وی با بیان اینکه شهید همدانی در مقابله با فتنه ۸۸ مدیریت جنگ نرم و مدیریت فرهنگی این جنگ را داشت، خاطرنشان کرد: بر خلاف آنچه معاندین نظام از آن بهره‌برداری می‌کنند و شهید همدانی را به عنوان کسی که برای سرکوب مردم ورود کرد معرفی می‌کنند، ایشان بحث فتنه‌گران را از مردم جدا کرد و اجازه نداد کوچکترین لطمه‌ای به مردم وارد شود.

وهب همدانی یادآور شد: در مقابله با فتنه بسیاری حاضر نبودند به میدان بیایند اما آنجا که شهید همدانی حس کرد ممکن است آسیبی به مردم برسد آبروی خود را گذاشت.

وی با یادآوری این مهم که سردار وجهه خوبی در بین اقشار مختلف مردم و جناح‌های سیاسی مختلف داشت هیچ وقت عملکردش به سمت یک جناح سیاسی خاص نرفت، اظهار کرد: شهید همدانی تابع ولایت و فردی انقلابی بود و هیچ وقت به سمت جناح خاصی نرفت.

فرزند ارشد شهید سردار همدانی گفت: باید به نقش مهم و بی‌بدیل شهید همدانی در مقابله با فتنه در سال‌های ۷۸ و ۸۸ پرداخته شود.

وی با بیان خاطره‌ای به نقل از مادرش در خصوص شهید همدانی، تأکید کرد: مادرم نقل می‌کند طی بیش از ۳۰ سالی که با سردار زندگی کرده است حتی یک بار هم شهید همدانی از او درخواست یک لیوان آب هم نکرده است؛ در خصوص فرزندان هم شهید همدانی اینگونه بود.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *