کم گذاشتیم!

دومین سالگرد شهادت سردار همدانی به پایان رسید اما در این میان کم‌کاری و کوتاهی دستگاه‌های فرهنگی برای پاسداشت ایثارگری‌های این شهید بزرگوار نیز مشهود بود.

به گزارش مغرب، دومین سالگرد شهادت سردار همدانی نیز به پایان رسید، فرمانده‌ای که «حبیب دل‌ها» شد و رفت، آن هم در دفاع از حرم عقیله بنی‌هاشم(س) به شهادت رسید، شهادتی که آرزوی چندین ساله‌اش بود و سرانجام محقق شد.

شهید همدانی ۴۰ سال از زندگی خود را وقف اسلام و جمهوری اسلامی کرد، سرداری که امسال دومین سالی است که دیگر پیش ما نیست، شهید همدانی شهید جهان اسلام است و باید مراسم سالگرد این شهید والامقام نیز به نحو مطلوبی برگزار شود تا یاد و خاطره‌اش همچنان در بین جوانان زنده بماند.

طی دو سال گذشته اخبار متعددی به اشکال مختلف از این شهید بزرگوار منتشر شده و مصاحبه‌ها و خاطرات زیادی از او بیان شده است، اما آنچه در این خاطرات بسیار مشهود بود، فعالیت‌های فرهنگی است که شهید در طی حیات خود به آن می‌پرداخت، زیرا شهید همدانی نیز می‌دانست کارهای فرهنگی در تبیین ارزش‌ها اثرگذارتر هستند.

اما همانطور که فرزند ارشد شهید همدانی و برخی دیگر از همرزمان شهید نیز اذعان دارند، به ابعاد فرهنگی شهید همدانی کمتر پرداخته شده که این مسئله وظیفه رسانه‌ها و همچنین دستگاه‌های فرهنگی را دوچندان می‌کند.

با وجود اینکه جلسات هماهنگی برگزاری مراسم سالگرد همدانی در چند نوبت برگزار شد، اما شاهد این بودیم بسیاری از دستگاه‌ها برای پاسداشت این شهید کم گذاشتند و آنطور که باید برای این ایام برنامه‌ریزی نکردند، هرچند در چرایی این مسئله نیز چیزی به ذهن خطور نمی‌کند.

برنامه‌های مختلفی در حاشیه مراسم سالگرد شهید تدارک دیده شده بود اما برخی از این برنامه‌ها نیز آنقدر سطحی بود که بهتر است از آن به عنوان یک برنامه نام برده نشود، زیرا نه در شأن شهید مدافع حرم و نه در شأن پایتخت تاریخ و تمدن و دارالمومنین همدان بود.

اما در این میان دانشگاه‌ها نیز از پرداختن به مقوله فرهنگ ایثار و شهادت بازماندند و آن طور که باید به این مسئله توجهی نداشتند در صورتی که می‌شد در قالب برنامه‌های مختلفی چه از سوی تشکل‌های دانشجویی و چه بسیج به آن پرداخته شود تا جوانانی که سردار همدانی را می‌شناسند بیشتر با ابعاد زندگی فرهنگی و اجتماعی شهید نیز آشنا شوند.

همه می‌دانیم شهید همدانی و شهدایی مثل ایشان به چنین مراسم و برنامه‌هایی نیازی ندارند، زیرا آنها به وعده حق لبیک گفته و اکنون نزد پروردگارشان روزی دارند، این ما بازماندگان هستیم که باید خود را از برکات این شهدا جرعه‌نوش کرده و توشه‌ای را برای آخرت خود برگزینیم نه اینکه روز به روز از آنها فاصله بگیریم.

وقتی می‌توان با ظرفیت‌های فرهنگی و هنری همدان که در این زمینه کم و کاستی ندارد، برای شهیدی که در زمان حیاتش خود را وقف امور فرهنگ و مسائل اجتماعی کرد، کاری انجام داد چرا نباید برنامه‌ای داشته باشیم؟

اما این انتقاد نه تنها از سوی رسانه‌ها بلکه از سوی مسئولان نیز برای کم‌کاری ادارات وارد است، مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان نیز در جلسه هماهنگی برگزاری مراسم سالگرد شهادت سردار همدانی با تأکید بر تبیین شخصیت شهید همدانی، اظهار کرد: باید نقش سردار شهید همدانی قبل و بعد از دفاع مقدس و در زمان انقلاب برای نسل جوان تبیین شود.

مهرداد نادری‌فر فعالیت انجمن‌های هنری متعددی که در شهر است را برای تبیین شخصیت شهدا به ویژه سردار همدانی موثر دانست و از آنها خواست در چنین مواقعی وارد کار شوند.

امیدواریم روزی برسد که ادارات به ویژه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی ضمن اولویت‌‌بندی و موقعیت‌شناسی این ایام را قدر بدانند و برای چهره‌ها و به ویژه شهدای شاخص گام‌های مثبتی بردارند.

انتهای پیام/۸۹۰۰۳/ ۴۰پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *