مدیر کل کتابخانه‌های عمومی همدان: کتاب‌های خطی و قدیمی کتابخانه‌های همدان شناسایی شد

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی همدان گفت: با دعوت از کارشناسان نسخه‌های خطی نهاد کتابخانه‌های کشور، تمام نسخه‌های استان بررسی و تمام کتاب‌های خطی، سربی، سنگی و چاپی با همکاری مرکز اسناد ملی منطقه غرب کشور جدا شده است.

به گزارش مغرب، عاطفه زارعی  در جلسه انجمن کتابخانه‌های استان همدان، با اشاره به اهمیت برگزاری جلسه انجمن کتابخانه‌ها در شهرستان‌ها اظهار کرد:‌ برخی از فرمانداران در جلسات حضور ندارند و این جلسات با معاونان برگزار می‌شود که امیدواریم با حضور خود فرمانداران پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه پایان امسال ارزیابی‌هایی صورت می‌گیرد و گزارش کامل ارائه خواهد شد، در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته طی امسال گفت: کار واگذاری کتابخانه شهید مظاهری مریانج از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به اداره کل کتابخانه‌ها انجام شد.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان با بیان اینکه طبق مصوبه جلسه انجمن کتابخانه‌های استان در سال گذشته قرار بر این بود که اعتبارات پیش‌بینی شده کتابخانه مرکزی همدان از اعتبارات تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های همدان جدا و به طور جداگانه در نظر گرفته شود، افزود:‌ این اقدام امسال انجام نشد اما سازمان برنامه بودجه قول داده که در سال ۹۷  اجرایی شود.

وی با اشاره به اقدامات مطالعاتی صورت گرفته، گفت: بیش از ۳۰ عنوان پایان‌نامه از دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد و بیش از ۲۰ عنوان مقاله که بیشتر توسط کتابداران انجام و پژوهش‌های دیگری صورت گرفته، احصاء شده است.

زارعی با اشاره به اینکه نسخه‌های خطی استان را احصاء کرده‌ایم، بیان کرد:‌ با دعوت از کارشناسان نسخه‌های خطی نهاد کتابخانه‌های کشور، تمام نسخه‌های استان بررسی و تمام کتاب‌های خطی، سربی، سنگی و چاپی با همکاری مرکز اسناد ملی منطقه غرب کشور جدا شده است.

وی با بیان اینکه ایجاد فضای جداگانه‌ای در کتابخانه مرکزی و در شهرستان ملایر برای نگهداری نسخه‌های خطی در برنامه امسال است، گفت: از جمله اقدامات خوب صورت گرفته در کتابخانه‌های استان عملیات رف‌خوانی بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان با اشاره به اینکه در این عملیات یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار نسخه کتاب رف‌خوانی شد، افزود: از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۵۵۰ هزار کتاب به مجموعه منابع کتابخانه‌های عمومی اضافه و همچنین بیش از ۲۷۰ هزار کتاب از طرف مردم به مجموعه اهدا و کتاب‌های فرسوده و یا کتاب‌هایی که اعتبار علمی آن‌ها بروز نیست از رده خارج شده است.

زارعی با بیان این که عملیات رف خوانی در واقع کنترل مجموعه کتاب‌هاست، بیان کرد: در عملیات رف‌خوانی اینکه چقدر مجموعه منابع اطلاعاتی با سیستم اطلاعاتی در بازیابی اطلاعات همسو بوده مشخص می‌شود و نیز چنانچه که اگر کتاب مورد نظر موجود نباشد، مشکلاتی به وجود خواهد آمد.

وی با بیان اینکه بیش از سه ماه عملیات رف‌خوانی انجام شد و تمام بارکدها با سیستم اطلاعاتی چک شده است، گفت: اطلاعات خوبی در این زمینه به دست آمده که می‌توان در برنامه‌ریزی و خرید منابع اطلاعاتی لحاظ کرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *