توضیحات شرکت آبفا همدان درباره درآمدهای تبصره ۳

به دنبال گزارش خبرگزاری فارس مبنی بر لزوم شفاف‌سازی در عملکرد، شرکت آب و فاضلاب همدان درباره نحوه هزینه‌کرد درآمدهای حاصل از محل تبصره ۳ گزارشی ارائه داد.

به گزارش مغرب، روز شنبه ۲۲ مهر ماه ۹۶ خبرگزاری فارس گزارشی با تیتر «به نام حاشیه‌شهر، به کام آبفا» منتشر کرد که موضوع آن درباره درآمدهای حاصل از محل تبصره سه بود:

به منظور بازسازی و توسعه تأسیسات آب شهرها و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام فاضلاب و اولویت دادن به اجرای طرح‌های فاضلاب، ‌به شرکت‌های آب و فاضلاب اجازه داده می‌شود بخشی از منابع مالی مورد نیاز این طرح‌ها را به روش‌های زیر تأمین کنند.

تا زمان تشکیل شورای اسلامی شهر اجازه داده می‌شود هیأتی مرکب از استاندار، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، مدیرعامل آب ‌و فاضلاب استان و یک یا دو نفر از نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به انتخاب مجلس (‌به عنوان ناظر)، راهکارهای مشارکت مالی‌ مردم و سایر بخش‌ها و ایجاد تسهیلات برای اجرای طرح‌های آب و فاضلاب شهرها را براساس پیشنهاد شرکت آب و فاضلاب استان بررسی و تأیید‌ کرده تا پس از تصویب وزیر نیرو توسط شرکت‌های آب و فاضلاب به اجرا در آید.

خبرنگار فارس در این گزارش سؤال‌هایی درباره نحوه هزینه‌کرد درآمدهای حاصل از محل تبصره سه مطرح کرد که مدیران آب و فاضلاب استان همدان از جمله مدیرعامل، قائم مقام مدیرعامل و مدیر روابط عمومی در جلسه‌ای دو ساعته به این سؤالات پاسخ دادند.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان همدان در نشستی با خبرنگار فارس اظهار داشت: ۴۹ درصد سهام شرکت آبفا متعلق به شهرداری‌ها بوده و ارزش ریالی سهام آنها در شرکت ۱۶۵ میلیارد تومان است. دارایی‌های شرکت آبفا به غیر از بدهی‌ها و بستانکاری متعلق به سهامداران است.

سعید عبدالله‌زاده با بیان اینکه شرکت‌ آبفا در همدان ۱۶۶ مشترک دارد، افزود: نیمه نخست امسال در شهر همدان ۲ هزار و ۴۰۰ انشعاب آب و دو هزار و ۲۰۰ انشعاب فاضلاب واگذار شده است.

وی با اعلام اینکه از مردم شهر همدان ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان طلب داریم، تصریح کرد: از این مبلغ ۵ میلیارد تومان مربوط به بخش خانگی، ۶۰۰ میلیون تومان بخش تجاری، ۳۰۰ میلیون تومان حوزه انتظامی و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان مربوط به بخش اداری و سایر مشترکان است.

عبدالله‌زاده درباره مصوبات تبصره دو و سه شورای شهر همدان گفت: نیمه نخست امسال که مجوز دریافت عوارض تبصره دو و سه توسط شورای شهر صادر شده است برای مشترکان یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان صورت حساب صادر شده ولی همه این رقم هنوز وصول نشده است.

وی با اشاره به اینکه کل صورتحساب صادر شده برای مردم در نیمه نخست امسال ۱۷ میلیارد تومان بوده که ۱۰ درصد آن تبصره ۳ است، اضافه کرد: ۹۹۶ ریال به ازای هر مترمکعب در قالب تبصره ۳ از مشترکان پول گرفته شده است.

عبدالله‌زاده با بیان اینکه در بخش حق انشعاب آب و فاضلاب نیز مردم عوارض تبصره ۲ و ۳ پرداخت می‌کنند، گفت: در این بخش نیز از مردم یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان عوارض گرفته شده و مجموع عوارض از محل تبصره دو و سه در نیمه نخست امسال دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی با بیان اینکه برای اینکه تبصره‌ها در جای خود هزینه شود قراردادهایی منعقد شده است، افزود: امسال دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان قرارداد منعقد شده و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان قرارداد نیز در دست انعقاد است.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اعلام اینکه سال گذشته ۴ میلیارد تومان از محل تبصره ۳ برای شرکت درآمدزایی شده است، تصریح کرد: سال گذشته یک‌میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان قرارداد منعقد شده و مابقی مبلغ نیز امسال عقد قرارداد شده است.

وی با اعلام اینکه سال ۹۶، ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به صورت استعلامی و مناقصه لوازم برای پروژه‌های محل تبصره سه خریداری شده است، بیان کرد: برای محل تبصره ، مبلغ ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برنامه اجرای پروژه در نظر گرفته شده است.

عبداله‌زاده با بیان اینکه در نیمه نخست امسال یک‌میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بیشتر برای این کار برنامه‌ریزی شده است، اظهار داشت: بیشتر از پولی که شورای شهر اجازه داده از مردم گرفته شود برای آنها برنامه‌ریزی شده است.

وی یادآور شد: سال گذشته ۲۴ میلیارد تومان اعتبار دولتی برای شرکت آب و فاضلاب استان همدان مصوب شده که از این مبلغ ۴۰ درصد معادل ۹ میلیارد تومان آن هم به صورت سندی تخصیص یافته است.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان همدان با بیان اینکه از منابع ملی یا استانی برای حاشیه شهر استفاده نشده است، تصریح کرد: اعتبارات عمرانی محل هزینه مشخصی دارد و نمی‌توان برای پروژه‌های محل تبصره ۳ هزینه کرد.

عبدالله‌زاده با اعلام اینکه امسال ۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای شرکت مصوب شده است، گفت: از این میزان یک‌میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بابت تاسیسات فاضلاب شهر همدان تخصیص داده شده است.

وی با اعلام اینکه به غیر از پروژه‌های فعلی اجرای ۱۷ کیلومتر شبکه فاضلاب در مناطق توانمندسازی نیاز است تا نیازمندی به ایجاد شبکه فاضلاب به صفر برسد، افزود: با این اقدام، یک‌هزار و ۵۰۰ مشترک باقی مانده که از خدمات فاضلاب بهره‌مند نیستند؛ زیر پوشش خدمات شرکت قرار می‌گیرند.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اعلام اینکه تعهدات شورای شهر برای شرکت‌آبفا یک ساله بوده و نباید انتظار اتمام آن در مدت کوتاهی داشته باشند، گفت: با اتمام قراردادهای منعقد شده بسیاری از مشکلات رفع شده و درصد بهره‌مندی از فاضلاب در مناطق توانمندسازی افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر اینکه در مناطق توانمندسازی باید یک‌هزار و ۵۰۰ انشعاب فاضلاب ایجاد شود، اظهار داشت: این تعداد از بین ۳۲ هزار مشترک است که تعداد آنها نسبت به جمعیت کل بالا نیست.

عبداله‌زاده با اعلام اینکه اجرای هزار و ۵۰۰ انشعاب فاضلاب ۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: شورای شهر اگر قصد خدمت به مردم را دارد نه تنها این شش ماه بلکه یک سال آینده را نیز کمک کنند تا پروژه‌های فاضلاب تکمیل شوند.

وی با اعلام اینکه ۱۱ میلیارد تومان تا پایان شهریورماه امسال برای تعهدات تبصره ۳ قرارداد بسته شده است، خاطرنشان کرد: این در حالی بوده که درآمد شرکت از این محل ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است.

عبدالله‌زاده با اشاره به اینکه براساس مطالعات انجام شده در منطقه منوچهری باید هزار متر کار شود که اگر گفته شده ۲ هزار متر کار شود، زیاد است و باید اصلاح شود، گفت: در منطقه خضر ۴ هزار متر باید کار شود که تعهد شورای شهر برای این منطقه ۲ هزار متر بود ولی شرکت چهار هزار متر در این منطقه پروژه اجرا می‌کند.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *