تشکیل دپارتمان مادشناسی در بنیاد ایران‌شناسی همدان

رئیس بنیاد ایران‌شناسی در همدان از تشکیل دپارتمان مادشناسی در بنیاد ایران‌شناسی همدان خبر داد و گفت: با توجه به اسناد و مدارک محدود همدان در این زمینه و خلأ اطلاعاتی، امیدواریم با تشکیل شورای مادشناسی اتفاقات جامع‌تری در خصوص دوران ماد در همدان ارائه شود.

محسن جانجان از تشکیل دپارتمان مادشناسی یا مادپژوهشی در مرکز بنیاد ایران‌شناسی خبر داد و با بیان اینکه شورای پژوهشی این دپارتمان انتخاب شده است، اظهار کرد: بر این اساس با افرادی که در دوره مادها مقاله داشته و کاوش باستان‌شناسی یا تحقیقی داشتند، جلسات متعددی خواهیم داشت تا بتوانیم مادشناسی در همدان را برجسته کنیم.

وی با تأکید بر اینکه همدان به عنوان پایتخت مادها مطرح بوده است، افزود: با توجه به اسناد و مدارک محدود همدان در این زمینه و خلأ اطلاعاتی موجود، امیدواریم با تشکیل شورای پژوهشی مادشناسی بتوان اتفاقات جامع‌تری را در خصوص دوران ماد در همدان ارائه داد.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی در استان همدان خاطرنشان کرد: همدان با توجه به شرایطی که در حوزه فرهنگ، آداب و رسوم، سنن و مردم‌شناسی دارد، در زمینه میراث ناملموس بسیار قوی است.

وی با اشاره به اینکه شورای پژوهشی نیز در این زمینه تشکیل شده است، یادآور شد: بنیاد ایران‌شناسی بنا دارد کارها و اتفاقات شاخص در استان همدان را به عنوان آثار ناملموس ثبت کند که بر این اساس تمام تمرکز خود را برای معرفی همدان به کار خواهیم گرفت.

جانجان با بیان اینکه این مرکز قرار است در مدخل‌های متفاوتی شورای پژوهشی تشکیل دهد، اضافه کرد: همدان در زبان، تاریخ، باستان‌شناسی، معماری و… فرهنگی غنی دارد به طوری که در این اواخر در بخش زبان‌شناسی، گویش نهاوندی و لکی به ثبت ملی رسیده است.

وی با تأکید بر اینکه تصمیم بنیاد بر این است گویش‌های دیگر را نیز ثبت آثار ناملموس ملی کند، گفت: با توجه به اینکه همدان در معماری هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، در خانه‌ها و ابنیه تاریخی، قلعه و استحکامات نظامی، کاروانسراها و آب‌انبارها ورود خواهیم کرد به طوری که ضمن انجام تحقیقات شورای پژوهشی، نتایج پژوهش نیز در کنفرانس‌ها و محلات معتبر بنیاد ایران‌شناسی منتشر می‌شود.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی در استان همدان با بیان اینکه به صورت قوی از همین ماه نشست‌های متفاوتی خواهیم داشت، اضافه کرد: بر همین اساس قرار است در نشست‌های بنیاد با دعوت از سرپرست کاوش‌ها و مرمت‌هایی که انجام می‌شود، نتایج ارائه شود.

وی با بیان اینکه برای معرفی مشاهیر نیز نشست‌هایی خواهیم داشت، گفت: این نشست‌ها به نحوی است که اگر کم و کاستی در معرفی یکی از مفاخر و مشاهیر استان همدان وجود دارد، پژوهشگران وارد شده و بتوانند بیش از پیش آنها را معرفی کنند.



پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *